Jesienne zabawy dla przedszkolaka na dworze i w domu!

Lubię iść z duchem czasu i przygotowywać dzieciom aktywności adekwatne do pory roku. Jesienny spadek temperatury i wszechobecna aura “daj mi kocyk, książkę i święty spokój” sprawiła, że musiałam trochę się nagimnastykować, żeby zająć dzieci w domu.
Poniżej przedstawiam zbiór naszych ulubionych jesiennych aktywności, do których praktycznie nie trzeba się przygotowywać!

Jeśli śledzicie mojego bloga od dawna to wiecie, że lubię szybkie i efektowne zabawy. Jeśli już zabieram się do przygotowywania czegoś, co zajmuje więcej czasu, to zawsze angażuję w to dzieci – np. razem laminujemy i wycinamy różne materiały. Można sobie łatwo wyobrazić, że dwulatka nie jest za bardzo pomocna, za to mój czterolatek to najlepszy pomocnik na świecie! Pokochał wkładanie kartek do laminatora i używanie kleju na gorąco 🙂

1. Oklepane zbieranie darów jesieni

Wszyscy to robią i chyba wszyscy to lubią. Szyszki, kasztany, żołędzie i piękne kolorowe liście! Miło jest przystroić sobie dom, a przy okazji można stworzyć z tego naprawdę piękne rzeczy.

2. Kto to taki? Kasztaniaki!

Znaleźliśmy kasztanowiec, o którym nie wie prawie nikt w okolicy i jeszcze trafiliśmy na moment, kiedy kasztany spadają na potęgę (musieliśmy uważać na głowy). Dzięki temu uzbieraliśmy kilkadziesiąt świeżutkich owoców, w które łatwo włożyć wykałaczki i zrobić ludziki. Wpadłam jeszcze na pomysł, żeby zrobić grzyby (chyba borowiki). Wystarczył do tego tylko karton, żołędzie i klej na gorąco.
I taka porada! Jeśli trudno jest wbijać wykałaczki w kasztany,to można najpierw zrobić dziurki małym śrubokrętem. To o wiele łatwiejszy sposób!

3. Jesienna makieta

Moje dzieci pokochały zabawę z makietą dla dinozaurów (pokazywałam ją tutaj) dlatego, kiedy zaczęły odgrywać rolę naszymi kasztaniakami, stwierdziłam, że to dobry moment na zrobienie jesiennej makiety!

Tak to ze mną jest, że od pomysły do realizacji mija zazwyczaj bardzo mało czasu, więc po 30 minutach mieliśmy gotową makietę. Wszystkie dary jesieni mieliśmy już w domu, bo z każdego spaceru dzieci wracają z jakimś liściem, czy patykiem (patrz punkt pierwszy)
Do zrobienia makiety użyłam jeszcze klej na gorąco i karton. Chwila roboty i znowu mam dzieci z głowy na jakiś czas!

4. Muzyczna zabawa z kasztanami

Wiecie, że kasztany to wspaniały instrument? Wystarczy uderzyć jednym kasztanem o drugi i możemy wygrywać różne rytmy. Dodatkowo kasztany mogą grać na różnych przedmiotach i wtedy z każdym uderzeniem mamy inny dźwięk!
Jeśli macie w domu dwa rodzaje kasztanów – świeże i ususzone, to możecie porównać ich brzmienie. Świeże kasztany mają miękką barwę i są dużo cichsze od ususzonych kasztanów, które wydają taki pusty dźwięk.

5. Kasztanowe memory

Mój syn miał zeszłej jesieni fazę na rozpoznawanie marek samochodów i przygotowałam wtedy kasztanowe memory, w które bardzo chętnie grał.
Na kasztanach możemy narysować co tylko nam się podoba – mogą to być różne kształty, cyfry czy literki i potem bawić się w dopasowywanie.

6. Nauka liczenia

Zrobiłam prostą pomoc matematyczną – przygotowałam 9 kart i na każdej narysowałam prostokąty w ilości odpowiadającej cyfrze, którą umieściłam u góry karty. Całość zalaminowałam i…

I czekałam ponad rok, aż mój syn w ogóle się tą pomocą zainteresuje 🙂

Narysowane kwadraciki można przeliczać i można układać na nich różne przedmioty – układamy kasztany, bo to najczęściej mamy teraz pod ręką. Dodatkowo mam do tego jeszcze małe drewniane cyferki, które dopasowujemy do narysowanej cyfry.

7. Prace plastyczne “jesienne drzewa”

Do ozdobienia drzew jesiennymi liśćmi użyliśmy różnych technik.
-wycinaliśmy za pomocą dziurkacza (firma craft) kolorowe listki i potem przyklejaliśmy
-malowaliśmy pędzlem i farbami
-stemplowaliśmy pędzlem zrobionym z patyczków higienicznych (garść patyków złączasz ze sobą za pomocą gumki recepturki i maczasz w farbie).

8. Jesienne karty pracy do pobrania za darmo!

Przygotowałam 27 stron kart pracy dla przedszkolaków w tematyce jesiennej i pór roku. Dzięki kartom można ćwiczyć matematykę, logiczne myślenie, dopasowywanie i małą motorykę. Starałam się dobrać obrazki w taki sposób, żeby były estetyczne i ładne, a zadania tak, żeby zachęcały maluchy do pracy i skupienia! Karty z liczbami zrobiłam zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W zestawie znajdziesz układankę “pory roku” oraz karty zadań typu “połącz”, “narysuj po kształcie”.
Już prawie 100 osób pobrało karty pracy i korzysta z nich w domu, co mnie bardzo cieszy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś możesz kliknąć TUTAJ.

9. Darmowy ebook “Październik z dziećmi” z bloga www.mamaispolka.pl

Moja blogowa koleżanka – Magda Bajer przygotowała piękny ebook z pomysłami na jesienne aktywności dla dzieci. Jest w nim bardzo dużo inspiracji, które nie dublują się z pomysłami z mojego wpisu. Bardzo polecam!
Ebook jest do pobrania TUTAJ i zachęcam do odwiedzenia bloga Mama i Spółka 🙂

10. Jesienne karty trójdzielne

Karty w tematyce jesiennej, które możemy do siebie dopasowywać lub dopasowywać do nich przedmioty. Moje dzieci na razie rzadko po nie sięgają, ale wierzę w to, że kiedy będą uczyć się czytać, to będą bardzo pomocne!
Karty kupiłam tutaj od Patrycji z bloga mamowato.pl.

11. Skakanie po kałużach

Jesienią często pada deszcz i można to wykorzystać! Moje dzieci uwielbiają skakać po kałużach (ja zdecydowanie mniej) i kiedy zaczyna padać od razu wyciągają mnie na dwór. Mają wodoodporne ubrania z Lidla i kalosze i powiedzmy, że po błotnych kąpielach wracają prawie susi do domu.

12. Nocny spacer z latarką

photo by unsplash.com

Robi się ciemno już po 18, a moje dzieci chodzą spać o 22. Co robić, jak żyć? Można wyjść na spacer z latarką i to za każdym razem jest ekscytujące, gdy na przykład robi się teatrzyk cieni (ze strasznymi potworami) na ścianach budynków i na suficie w tunelu. Kilka dni temu poszliśmy w deszczu z latarkami (total kombo) zbierać kasztany. Jednym wyjściem połączyłam aż trzy pomysły z dzisiejszego wpisu!


Czekałam na ten moment, kiedy moje dzieci zaczną interesować się różnymi tematycznymi zabawami, a nie tylko robieniem demolki i zjadaniem wszystkiego co popadnie. To pierwsza jesień w mojej karierze mamy, kiedy dzieci interesują się zabawami ludzikami, zbieraniem kasztanów, czy pracami plastycznymi. Sama bardzo lubię robić takie rzeczy, więc cieszę się, że możemy się już bawić razem🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *