Wkładki, podpaski i kubeczek menstruacyjny, czyli przewodnik po wielorazowych akcesoriach higienicznych dla kobiet

Jakiś czas temu na Instagramie nagrałam relację o wielorazowych akcesoriach higienicznych dla kobiet, która wywołała wiele pozytywnych reakcji. Część z moich oglądających poprosiła mnie o wpis na blogu, dlatego dzisiaj (pół roku później) opiszę tutaj szerzej moje doświadczenie z wielorazowymi podpaskami, wkładkami higienicznymi i kubeczkami menstruacyjnymi.

Dlaczego zaczęłam używać wielorazowych akcesoriów higienicznych?

Zaczęłam interesować się tym tematem, kiedy miałam już dość nawracających infekcji intymnych i jeden lekarz polecił mi, żebym spróbowała zmienić środki higieniczne. Odkąd przestałam używać drogeryjnych podpasek, dawne infekcje zdarzają się bardzo, bardzo rzadko. Przypadek? Nie sądzę.

Na początku trudno jest się połapać o co w tym wszystkim chodzi. Jak to prać, przechowywać, jaki rozmiar wybrać i ile rzeczy kupić? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

No to zaczynamy! Z czym to się je?
Z niczym, to obrzydliwe, koniec już tych żartów.

Podpaski wielorazowe

To bardzo bezpieczna opcja, bo możemy na początek kupić tylko kilka sztuk i zobaczyć, czy nam się to podoba. Nie trzeba od razu inwestować sporej sumki w zestaw, który starczy nam na całą miesiączkę.

Jak zbudowane są podpaski?

Podpaski uszyte są z nieprzemakalnej, albo paroprzepuszczalnej warstwy zewnętrznej PUL i warstwy wewnętrznej, która zazwyczaj jest bawełniana, welurowa, z polaru lub coolmaxu. Każdy materiał daje inne odczucie od skóry. Np. polar daje pozorne uczucie suchości, ale człowiek się bardzo poci, więc takie podpaski są bardzo nieprzyjemne w użyciu. Ja najbardziej lubię welur i coolmax, który daje minimalne uczucie cool 😀 W środku, pomiędzy tymi warstwami zazwyczaj jest jeszcze jakiś dodatkowy wkład chłonny.

Podpaski wielorazowe dostępne są w 3 rozmiarach: mini, midi i maxi, które (jak łatwo można się domyślić) różnią się długością i chłonnością. Dla mnie maxi sprawdzają się podczas nocy i w pierwszy dzień miesiączki, midi na średnie krwawienie, a mini na końcówkę lub jako dodatek do kubeczka menstruacyjnego (o tym będzie w dalszej części artykułu).

Jak przechowywać i prać?

Brudne podpaski wrzucamy do miski z zimną wodą, którą zmieniamy na nową codziennie rano i wieczorem. Spokojnie możemy je wyprać po 3-4 dniach razem z ubraniami. Ważne jest to, żeby przed praniem wypłukać w pralce same podpaski i nie ustawiać wirowania większego niż 1000, bo inaczej warstwa PULu może się uszkodzić.

Ile podpasek potrzeba na jedną miesiączkę?

Wszystko zależy od długości trwania i intensywności. Można założyć, że podpaskę wielorazową zmienia się tak samo często jak jednorazową, czyli co jakieś 4-6 godzin.
Mój okres trwa 7 dni, z czego tylko dwa dni są obfite. Mam 14 podpasek i zawsze w okolicy trzeciego dnia robię pranie. Dzięki temu zawsze mi starcza.

Jakie podpaski wybrać?

Na rynku jest wiele firm, które produkują podpaski. Ja próbowałam tylko dwie – MRB i Kokosi, z czego z całego serca polecam kokosi.


Kubeczek menstruacyjny

To bardzo wygodna i ekologiczna alternatywa dla tamponów. Jednego można używać ponad 10 lat (przynajmniej takie info kiedyś przeczytałam u jednego producenta).

Jak przygotować kubeczek?

Przed każdą miesiączką należy wygotować kubeczek przez kilka minut we wrzątku, żeby zabić bakterie. Jeśli jesteśmy w trakcie miesiączki, to wystarczy przemyć kubeczek wodą z mydłem.

Jak poprawnie włożyć kubeczek?

Aplikacji kubeczka trzeba się nauczyć i niestety nie jest to zbyt intuicyjne. Przed włożeniem kubeczka, należy go zgnieść w rękach, a po umiejscowieniu go w pochwie trzeba sprawdzić, czy kubeczek się otworzył i szyjka macicy jest w środku. W innym wypadku krew będzie wydostawać się na bieliznę – sama zaliczyłam tak kilka wpadek, dopóki nie nauczyłam robić się tego poprawnie.
Filmik na youtubie jak założyć kubeczek TUTAJ.

Jak często zmieniać kubeczek?

Maksymalnie co 12 godzin, ale dla mnie to zdecydowanie za długo. Średnio zmieniam co 6 godzin.

Skąd mam wiedzieć, czy kubeczek jest pełen?

Kiedy kubeczek się zapełni to zaczyna powolutku przeciekać, wtedy jest dobry moment na zmianę. Dlatego zawsze warto jest mieć założoną podpaskę mini albo wkładkę.

Jak dobrać kubeczek?

Kubeczki sprzedawane są w różnych rozmiarach. Na stronie producentów, można znaleźć tabelę rozmiarów (np. dla kobiet po porodzie zaleca się większy rozmiar niż przed porodem) i informacje o twardości.
Sama przy wyborze kierowałam się opiniami dziewczyn z grupy na facebooku: Eko Kobieta: Podpaski i Wkładki wielorazowe, Kubeczki Menstruacyjne.
Jako nastolatka miałam kubeczek MeLuna S, a po porodzie zaczęłam nosić Lady Cup L. Obydwa bardzo dobrze się u mnie sprawdziły .


Wkładki wielorazowe

Zbudowane są tak samo jak podpaski mini, jednak bez warstwy PUL. Używam ich codziennie i jestem bardzo zadowolona!
Wkładki które się u mnie sprawdzają są z tej samej marki co podpaski, czyli Kokosi.


Rady dla początkujących

Nie od razu Kraków zbudowano. Nie kupuj od razu zestawu podpasek, wkładek i kubeczka. Zamów sobie kilka podpasek różnych firm i zobacz, co Ci pasuje i czy w ogóle odnajdziesz się w takich akcesoriach. Na początku spora inwestycja może zniechęcać, ale warto wziąć pod uwagę to, że to szybko się zwróci.

Wielorazowe akcesoria higieniczne to dla mnie najlepszy wybór 🙂 Od kilku lat używam tylko takich produktów i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że są wygodne w użyciu, chłonne i higieniczne!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *