Utwory muzyki klasycznej, które każdy powinien znać.

Zrobiłam przegląd przez wszystkie epoki od baroku do współczesności i stworzyłam playlistę na Youtubie z najbardziej znanymi utworami muzyki klasycznej, która jest świetną bazą różnorodnych stylów muzycznych.

Chciałabyś/chciałbyś słuchać z dzieckiem muzyki klasycznej, ale nie wiesz jak się za to zabrać i od czego zacząć?
Ta playlista jest dla Ciebie!

Link do playlisty: KLIK


Sama stworzyłam ją głównie dla mnie i moich dzieci. Jestem muzykiem, a w moim domu zdecydowanie częściej słuchamy muzyki rozrywkowej, dlatego że po prostu łatwiej jest mi włączyć płytę z piosenkami dla dzieci lub wpisać nazwę ulubionego zespołu na youtubie. Muzyka rozrywkowa jest też łatwiejsza w odbiorze i wymaga mniej skupienia się, przez to, że metrum jest dwudzielne, występuje prosta harmonia i nieskomplikowany rytm. Słuchając utworów muzyki poważnej zazwyczaj potrzebujemy poświęcić temu więcej uwagi przez bogatą harmonię, różnorodność barw, instrumentów i różne formy muzyczne. Chcę, aby moje dzieci od małego osłuchiwały się z dziełami tworzonymi przez największych kompozytorów i miały bogate środowisko muzyczne. Dzięki temu wyrabia się u nich gust muzyczny, muzykalność i wrażliwość na sztukę.

Skąd wiem, że utwory umieszczone w playliście to same klasyczne hity?

Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, które utwory są najważniejsze i warto je poznać, często jest to po prostu subiektywna ocena. Dodałam do playlisty utwory, które są ponadczasowe, często grywane w filharmoniach, w radiu. Często są to utwory powszechnie znane ze słyszenia, ale trudno jest dopasować je do kompozytora i tytułu. Do playlisty będę co jakiś czas dorzucać nowe utwory, bo co chwilę coś nowego mi się przypomina. Tworząc tę playlistę opierałam się na moim muzycznym wykształceniu i doświadczeniu – niejedne utwory w życiu słyszałam 🙂

Częściowo utwory umieszczone w playliście z muzycznymi hitami opisałam też w tym wpisie: 5 sposobów na to jak wykorzystać karty dźwiękowe od Pomelody. Przykłady muzyki poważnej, którą warto pokazać dzieciom.

Jestem w trakcie tworzenia kolejnych playlist, o których będę dawać znać na blogu.
Miłego słuchania!

photo by unsplash.com

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *