Dzieci świata, czyli jak wprowadzić przedszkolaka w geograficzne tematy.

“Dzieci świata” to temat, który wałkujemy ostatnio każdego dnia. Z racji tego, że to pierwsze geograficzne zainteresowanie mojego dziecka, musiałam naprędce przygotować jakieś materiały do nauki. Zobaczcie co wybrałam!

Na początku jeszcze zdradzę jak dowiedziałam się o tym, że mój syn przejawia nowe zainteresowanie?

Oglądając teledysk do “Kolorowego wiatru” z Pocahontas pytał mnie o różne rzeczy związane z jej wyglądem i ubiorem. Czytając “Murzynka Bambo” dziwił się dlaczego chłopiec z ilustracji ma inny kolor skóry i chodzi w samych majtkach.
Pytania pojawiały się często, dlatego postanowiłam, że przygotuję nowy zestaw materiałów! A że mam ograniczony budżet na pomoce dla dzieci, to większość rzeczy postanowiłam zrobić sama!

Mapa Świata puzzle

Mapa świata DIY – czyli tani sposób na świetną zabawę i naukę!

Kupiłam drewniana mapę świata z dreweksu za 35 złotych i pomalowałam ją w takich kolorach, które występują w pedagogice Marii Montessori. Dzięki temu w internecie mogę znaleźć sporo różnych materiałów do nauki geografii – karty do druku, piosenki czy zabawy.

Mapę pokolorowałam farbami akrylowymi (kupiłam kiedyś w Biedrze) i polakierowałam lakierem do drewna “Altax”.
Wszystko zajęło mi jakieś 1,5 godziny i było naprawdę bardzo odprężające 🙂

Mapę można kupić TUTAJ.


Karty przedstawiające dzieci świata

Pobrałam ze strony teacherspayteachers.com (TUTAJ) udostępnione za darmo karty przedstawiające dzieci z całego świata. Wydrukowałam, zalaminowałam i wycięłam – oczywiście z asystą mojego syna, który bardzo lubi pomagać mi przygotowywać materiały.
Syn najbardziej upodobał sobie dzieci z Afryki i twierdzi, że to jego ulubiony kontynent 🙂


Karty trójdzielne z kontynentami

Karty trójdzielne do samodzielnego druku kupiłam za niecałe 5 złotych na stronie Mamowato. Mój syn lubi dopasowywać karty do drewnianego kontynentu z drewnianej mapy świata i niedawno zainteresowało go też dopasowywanie nazw i idzie mu coraz lepiej!


Książka “Dzieci świata” świat w obrazkach wyd. Olesiejuk

Dobrym uzupełnieniem do kart jest książka “Świat w obrazkach. Dzieci świata”. W książce są przedstawione historie dzieci z różnych państw na całym świecie i dosyć szczegółowo omówione zostało ich życie codzienne. Znajdziemy opis tego co jedzą, jak się bawią, jak wygląda nauka, czy różne ważne święta w danym kraju. Zarówno tekst, jak i obrazki są bardzo ciekawe i z wielką chęcią codziennie czytamy tę książkę.

Seria książek “Świat w obrazkach” to jedna z moich ulubionych przy wprowadzaniu różnych tematów. Mamy już “Kosmos”, “Dinozaury i prehistoria” i “Dzieci świata”. Można je upolować na allegro, ale zazwyczaj są sprzedawane już po kilkadziesiąt złotych.


“Mapy” Mizielińskich

Fioletowa edycja map, jest najnowszą książką, w której znajduje się aż 75 różnych map, które przedstawiają 66 krajów. Na każdej stronie znajduje się wiele wiedzy i ciekawostek dotyczących kultury danego kraju. Dla mnie samej oglądanie tej książki jest świetną przygodą, a dzieciom dużo łatwiej jest przyswajać wiedzę o świecie w takiej formie, niż w formie tradycyjnej mapy.


Tematyka “dzieci świata” to bardzo dobry wstęp do nauki geografii. Mój syn każdego dnia zadaje coraz więcej pytań w tym temacie, więc niedługo można spodziewać się nowego, geograficznego wpisu.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *