“Szanujący rodzice, szanujące dzieci” – Sura Hart, Victoria Kindle Hodson

Szanujący rodzice szanujące dzieci

“Szanujący rodzice, szanujące dzieci. Jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie?” to książka dla osób (a szczególnie rodziców) zainteresowanych Porozumieniem bez Przemocy (czyli NVC – nonviolent communication). Przedmowa do tej książki została napisana przez Marshalla Rosenberga, czyli twórcę Porozumienia bez Przemocy, który poleca tę lekturę rodzicom, którzy chcą budować podstawę zaufania w relacjach z dzieckiem.


Czego dowiemy się z tej książki?

  • Co to jest empatyczna komunikacja i dlaczego pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i wspiera współdziałanie?
  • Jak wyjść z błędnego koła wzajemnej krytyki?
  • Jak pozbyć się nieporozumień?
  • Dlaczego tak ważne jest zaspokajanie potrzeb i jak to zrobić?

Kim są autorki?

Sura Hart jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy i wdraża procesy NVC w szkołach i wśród rodziców na całym świecie. Jest odpowiedzialna za kontakty z amerykańskimi szkołami wdrażającymi zasady NVC.

Victoria Kindle Hodson jest autorką kilku książek w tym bestsellera “Odkryj styl uczenia się twojego dziecka”. Prowadzi warsztaty i konsultacje dla rodziców oraz seminaria z umiejętności skutecznego porozumiewania się dla nauczycieli, menadżerów i terapeutów.

Książka składa się z trzech głównych części:

1. Podstawa szacunku i współdziałania.

Z tej części dowiemy się o potrzebach, granicach i o tym dlaczego współdziałanie jest naturalnym zachowaniem oraz co wpływa na to, że tak trudno jest nam współdziałać z dzieckiem.

2. Siedem kroków do współdziałania.

Każdy z kroków został bardzo dokładnie opisany wraz z przykładami, a na końcu każdego mini-rozdziału są ćwiczenia do wykonania samemu lub z dzieckiem.

3. Zabawy dla całej rodziny i historie ze strefy bez przemocy.

To zdecydowanie mój ulubiony rozdział! Znajdziemy tutaj różne pomysły na rodzinne zebrania, pokojowe rozwiązywania konfliktów, czy praktyki wzbogacające życie (takie jak wyrażanie wdzięczności, czy ładowanie baterii) oraz gotowe scenariusze zabaw, które przybliżą naszą rodzinę do empatycznego komunikowania się. Na końcu tej części znajdziemy kilkanaście historii, w których rodzice pokazują jak porozumienie bez przemocy zmienia ich relacje z dziećmi.


Moje odczucia

Na początku sceptycznie podchodziłam do treści zawartych w tej książce. Szczególnie pierwsza część wydawała mi się być zbyt dużym skrótem bardzo obszernych tematów (jak np. wychowanie bez kar i nagród). Dla mnie ta część była uporządkowaniem wiedzy, jednak ktoś, kto pierwszy raz styka się z tymi tematami może poczuć niedosyt. Jednak druga i trzecia część tej książki wywołała we mnie bardzo pozytywne wrażenie i wiedza w niej zawarta okazała się być bardzo wartościowa!

Książka jest moim zdaniem bardzo dobrze zilustrowana – ramki, obrazki, tabelki, wyróżniony tekst – to zdecydowanie ułatwia czytanie i później przeglądanie książki w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Dzięki temu czyta się ją naprawdę przyjemnie i szybko. Ćwiczenia i propozycje zadań są ciekawe i sama z kilku skorzystałam i mam zamiar wracać do tej pozycji w przyszłości!

Tak jak pisałam we wstępie – sam dr Marshall Rosenberg poleca tę książkę i dla mnie takie polecenie jest najlepszą rekomendacją :).
Od siebie mogę dodać, że również gorąco zachęcam do przeczytania “Szanujący rodzice, szanujące dzieci. Dla mnie tak książka jest bardzo dobrym podsumowaniem “Porozumienia bez Przemocy” Rosenberga i podsuwa wiele strategii na to jak z szacunkiem odnosić się do siebie samych i dzieci.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *