Moja młodsza córka niedawno zaczęła interesować się pszczołami – wybierała książki do czytania w tej tematyce i zadawała sporo pytań. Przygotowałam dla niej półkę tematyczną z różnymi aktywnościami i pomocami, które pomogły nam zgłębić życie pszczół. We wpisie znajdziecie książki, pomoce DIY (inspirowane metodą Montessori), różne zabawy tematyczne, które wplatamy w nasze codzienne życie. Pszczoły atakują! 🙂
Książki o pszczołach:
1) “Pszczoły i ich niezwykły świat” Friederun Rehchenstetter, wyd. jedność dzieci
Książka w dosyć szczegółowy sposób opowiada o tym w jaki sposób wygląda życie pszczół. Informacje przekazane są w prosty, ale interesujący sposób, dlatego myślę, że ta książka sprawdzi się zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
W książce przedstawiona jest historia pszczółki, która dopiero co się wykluwa, później poznaje królową, wylatuje na swój pierwszy lot poza ul, czy dostaje nowe zadania do wykonania.
Dodatkowym atutem “Pszczoły i ich niezwykły świat” jest to, że do książki dołączona jest płyta CD z audiobookiem czytanym wśród pięknych odgłosów przyrody. Wykorzystujemy te nagrania podczas jazdy samochodem!
Naprawdę warto zainwestować w tę pozycję.
Link do ceneo: KLIK
2) “Mam przyjaciela pszczelarza” Ralf Butschkow, seria Mądra Mysz, wyd. Media rodzina
Właśnie od tej książki zaczęło się u nas zainteresowanie pszczołami. Córka prosiła, żeby czytać “pszczelarza” kilka razy dziennie. To bardzo dobra pozycja na początek przygody z pszczołami. Dowiadujemy się podstawowych informacji jak wygląda praca pszczelarza w bardzo przystępny sposób.
Książki z tej serii kosztują zaledwie kilka złotych i są naprawdę dobrym wprowadzeniem do wielu tematów. Polecam dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Link do ceneo: KLIK
3) “Nature’s tiny miracle BEE” Britta Teckentrup, wyd. little tiger
Kiedy wprowadzam dzieciom dany temat, to zawsze staram się, żeby miały dostępną chociaż jedną książkę po angielsku. “BEE” jest przepięknie ilustrowaną pozycją z małą ilością tekstu. Jednak zdania napisane są w poetycki sposób, dlatego nie polecam tej książki dla zupełnie początkujących.
Link do ceneo: KLIK
Pomoce DIY:
1) Świeczki z węzy pszczelej
Kupiłam na allegro zestaw do robienia świec, w którym były już pocięte kawałki węzy pszczelej i bawełniane sznurki. Węza pięknie pachnie i powstają z niej naprawdę ładne świeczki. Dużym atutem jest to, że dziecko jest w stanie przygotować taką świecę zupełnie samo! Ćwiczy przy tym małą motorykę, a dmuchanie to doskonałe ćwiczenie logopedyczne!
Robiąc własnoręcznie świece, dzieci doświadczają tego jaką konsystencje ma wosk i dzięki angażowaniu wielu zmysłów (węch, dotyk, wzrok, słuch) zapamiętają lepiej informacje, które przekażemy im podczas podejmowania tej aktywności.
Przy okazji odkryłam, że ogień bardzo uspokaja moje dzieci i kiedy mamy bardziej napięty moment w ciągu dnia, to siadamy sobie przy świecach i odpoczywamy. W krótkim czasie pozwala nam to wrócić do stanu równowagi.
Link do aukcji na allegro: KLIK
2) Pszczela układanka lewopółkulowa heksagony
Podpatrzyłam na blogu Mama i Spółka pomysł na tę układankę i szybko zabrałam się do pracy!
Zamówiłam drewniane sześcioboki (tutaj) i pomalowałam je farbą akrylową. Z jednej strony każdy element pomalowany jest jednolitym kolorem, a z drugiej ma namalowaną odpowiednią ilość małych pszczółek. Dzięki temu zabiegowi udało mi się uzyskać pomoc, która będzie odpowiadać poziomem zarówno dla młodszej córki, jak i starszego syna.
Dodatkowo, żeby mieć jeszcze więcej możliwości układania różnych rzeczy, odrysowałam 10 sześcioboków na kartkach z bloku technicznego, wyciełam, pokolorowałam tymi samymi kolorami co drewniane elementy, a z drugiej strony napisałam liczbę, która odpowiada ilości narysowanych małych pszczółek. Na końcu wszystkie kartki zalaminowałam i wycięłam.
Jak można wykorzystać tę układankę?
W zależności od tego jaki chcemy uzyskać stopień trudności, możemy ułożyć dziecku kombinację z kilku (lub z wszystkich) elementów, wykorzystując do tego zalaminowane sześcioboki. Zadaniem dziecka będzie odtworzenie takiego samego wzoru.
Możemy też układać wieżę nazywając po kolei kolory. Dziecko układa z drewnianych elementów, a rodzic z zalaminowanych.
Układanie od najmniejszej ilości pszczółek do największej (lub na odwrót).
I dopasowywanie cyfr do obrazka
Układanka o dużym stopniu trudności, ale z kontrolą błędu. Rodzic układa cyferki tworząc kombinację, a zadaniem dziecka jest ułożenie sześcioboków z pszczółkami, które przedstawiają daną ilość.
Kontrola błędu według metody Montessori:
Dzięki temu, że sześcioboki drewniane i zalaminowane są pomalowane na te same kolory i mają cyfry odpowiadające ilości namalowanych pszczół, jeśli chcemy sprawdzić, czy dobrze ułożyliśmy układankę, wystarczy odwrócić ją na drugą stronę i porównać kolory.
Link do aukcji na allegro: KLIK
Zabawy
1) Rozmowa pszczół
Wiecie, że pszczoły rozmawiają ze sobą poprzez taniec?
Wystarczy włączyć muzykę i tańczyć razem z dzieckiem, udając że to pszczela rozmowa 🙂
Można też podnieść poziom trudności i pobawić się w muzyczne lustro lub echo. Poniżej tłumaczę o co chodzi:
Lustro
Dorosły staje naprzeciwko dziecka i robi powolne ruchy do muzyki. Zadaniem dziecka jest naśladować ruchy w odbiciu lustrzanym w tym samym czasie. Jeśli dziecko ma ochotę, to można zrobić zamianę – dziecko pokazuję, a dorosły naśladuje.
Echo
Dorosły pokazuje jeden lub kilka ruchów i po skończonej sekwencji dziecko powtarza to co zrobił rodzic. Dobrze, żeby ruchy zgrywały się z muzyką – można np. liczyć do czterech.
2) Wrogowie pszczół
Rodzic jest wrogiem pszczół – np. niedźwiedziem, a dzieci pszczołami. Rodzic robi wszystko, żeby zakraść się do ula i ukraść trochę miodku, a dzieci mają za zadanie bronić swojego ula.
Świetna zabawa – siłowanka, w którą wielokrotnie się bawiliśmy. Moje dzieci uwielbiają uciekać przed wrogami, albo ich atakować.
3) Pszczeli teatr
Zorganizowałam dzieciom przedstawienie o pszczołach. Po kolei opowiadałam jak wygląda życie pszczoły – rozwój, praca, życie w ulu, komunikacja z innymi pszczołami, obrona przed wrogami itp. Podczas przedstawienia zadawałam dzieciom różne pytania i starałam się je angażować do śpiewania i tańczenia.
W taki sposób udało się bardzo dobrze podsumować temat pszczół i utrwalić zdobytą wiedzę!
Muzyka i podcasty
Na moim blogu nie może zabraknąć muzyki! W końcu to mój zawód 🙂 Poniżej przedstawię Wam nasze ulubione pszczele piosenki lub utwory:
1) Lot trzmiela, Mikołaj Rimsky-Korsakow
Zamknij oczy i włącz ten utwór:
Słyszysz pszczoły?
Można fruwać po całym pokoju wraz z dzieckiem i udawać bzyczące pszczoły. Świetna zabawa i przy okazji kontakt ze sztuką!
2) Bees go buzzing, super simple songs
Piosenka wpada w ucho i można ją śpiewać z pokazywaniem!
3) Here is the beehive
Ta jest trochę spokojniejsza, ale też miła dla ucha.
4) Dzikoprzygody – podcast o naturze, odcinek 26 “Pszczele tańce”
Jeśli jeszcze nie znacie tego cudownego podcastu, to gorąco zachęcam!
Aneta Chmielińska tworzy piękne opowieści, w których przemyca wiele wiedzy na temat natury. Jej głos jest spokojny i kojący, co idealnie wpasowuje się w klimat historii, które opowiada.
Przesłuchaliśmy wszystkie odcinki po kilka razy, jesteśmy prawdziwymi fanami dzikoopowieści!
Dodatkowe pomoce:
Znalazłam w domu kilka rzeczy/zabawek, które też były w temacie pszczół i ułożyłam je na półce dzieci:
1) Drewniana układanka z budową pszczoły i innych owadów od Stuka Puka
Układanka przedstawia cykle rozwojowe owadów
2) Cykl życia pszczoły
Kiedyś znalazłam w internecie materiały do druku przedstawiające cykl życia zwierząt i wyłożyłam na półkę cykl życia pszczoły. Do dobre uzupełnienie do układanki Stuka Puka
3) Pacynka pszczoła
Przydała nam się w zabawach z odgrywaniem ról oraz w pszczelim teatrze.
4) Gra “Pszczółki” Haba
To gra, która sprawdzi się już przy dwulatkach, chociaż mój 5-latek wciąż chętnie w nią gra. Ma bardzo proste zasady i jest grą kooperacyjną – wygrywają albo wszyscy, albo nikt.
5) Kolorowanki i prace plastyczne
Czyli typowy punkt każdego zainteresowania u moich dzieci. Wyciągają farby i kredki kilka razy dziennie i wtedy podsuwam im różne pomysły na stworzenie pszczelego świata. Powyżej przedstawiam zdjęcie pszczółki zrobionej z rolek po papierze toaletowym.
W temacie pszczół można zrobić jeszcze dziesiątki zabaw! Pinterest pełen jest różnych ciekawych pomysłów, z których pewnie w przyszłości będziemy korzystać. Teraz powoli pszczoły odchodzą u nas na dalszy plan i zabieramy się za prehistorię, o której będę tutaj niedługo pisać!
Jeśli chcesz przeczytać więcej tematycznych wpisów o edukacji dzieci to kliknij TUTAJ. Przerabialiśmy już tematy kosmosu, dinozaurów, ciała człowieka, czy geografię:)