“Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka” to książka kierowana do rodziców, która w przystępny sposób tłumaczy różne medyczne terminy i jest źródłem rzetelnych informacji na temat profilaktyki i chorób dzieci. Autorka – Mama Pediatra – nie skupia się tylko na dzieciach, ale wspomina również o emocjach i zmaganiach rodziców.
Czego dowiemy się z tej książki?
- Jak zadbać o zdrowie dziecka – od niemowlaka do starszaka.
- W jaki sposób zadbać o swoje zdrowie, żeby nie narażać dziecka na choroby.
- Jakie są pierwsze objawy chorób i co wtedy możemy zrobić.
- Na jakie choroby zaszczepić dziecko.
- Kiedy udać się do lekarza.
- Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy.
Kim jest autor?
Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, czyli nasza internetowa Mama Pediatra to blogerka, lekarka i mama trzech dziewczynek. W sieci dzieli się swoją wiedzą z zakresu pediatrii i edukuje rodziców (blog mamapediatra.pl). Pracuje również jako pediatra w przychodni i w szpitalu.
Książka ma 351 stron i składa się z trzech głównych części:
- Ciąża i poród
W tej części autorka rozwiewa wątpliwości z którymi zmagają się rodzice jeszcze przed urodzeniem dziecka. Jaką wyprawkę kupić, żeby była bezpieczna dla malucha, czy bankować krew pępowinową, na co wolno szczepić się kobiecie w ciąży? Dowiemy się jak zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed urodzeniem się dziecka, żeby nie narazić go na różne choroby.
- Noworodek i niemowlak
Najobszerniejsza część książki, w której rodzic zostanie dokładnie poprowadzony przez wszystkie badania i szczepienia,wykonywane już w pierwszej dobie życie. Dowiemy się faktów i mitów na temat karmienia piersią, pielęgnacji niemowląt (np. co z czapeczką?) oraz tego w jaki sposób skompletować domowa apteczkę. Autorka opisała też sytuacje, które mogą nas niepokoić i co wtedy należy zrobić.
- Wiek dziecięcy
Z tej części książki dowiemy się jak dbać o odporność dzieci, jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego i kiedy wymagają konsultacji z lekarzem. Podjęty został również temat szczepień – które wybrać oraz czego można się po nich spodziewać. Na samym końcu znajduje się bardzo ważny rozdział o tym jak udzielić dziecku pierwszej pomocy.
Co mnie najbardziej poruszyło?
Książka została napisana w taki ciekawy sposób, że naprawdę trudno było mi się od niej oderwać. Autorka pisze o trudnych i skomplikowanych tematach tak, że czyta się to naprawdę lekko i łatwo jest wszystko zrozumieć. Najbardziej ujął mnie sposób przekazywania informacji – konkretny, przedstawiający dane z rzetelnych źródeł i przy okazji empatyczny! Nie spodziewałam się takiego połączenia, które sprawiło, że książkę czytało mi się wyjątkowo dobrze.
Jestem mamą dwójki dzieci i pomimo tego, że ciąże i niemowlęctwo mam już daleko za sobą, to o wielu rzeczach dowiedziałam się z tej książki po raz pierwszy! Autorka porusza też tematy, na które bardzo długo szukałam wiarygodnej odpowiedzi – np. bankowanie krwi pępowinowej lub szczepienia dodatkowe.
Uważam, że dobrze by było, żeby każdy rodzic przeczytał tę książkę jeszcze przed pojawieniem się dziecka i miał ją pod ręką w razie wątpliwości. Nawet jeśli masz starsze dzieci, to warto po nią sięgnąć, bo jestem pewna, że dowiesz się z niej wiele rzeczy. Dokładnie tak jak ja 🙂
Jeśli chcesz przeczytać więcej recenzji książek dla rodziców to kliknij TUTAJ.