“Rodzeństwo” to książka o tym jak wspierać relacje swoich dzieci z szacunkiem dla odmienności każdego członka rodziny. I słowo “wspierać” jest tutaj bardzo ważne, bo od razu nakierowuje nas na to, że książka została napisana w nurcie rodzicielstwa bliskości. Autorka skupia się na potrzebach każdego dziecka i rodzica, który odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji swoich dzieci.
Czego dowiemy się z tej książki?
-Jak przygotować siebie i dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
-Jak poukładać relacje, aby każdy czuł się ważny i potrzebny?
-Co wspiera więzi między dziećmi, a co je narusza?
-Po co dzieciom konflikty i jak im w nich towarzyszyć?
Kim jest Małgorzata Stańczyk?
Psychologiem i dziennikarką, która propaguje rodzicielstwo bliskości oraz mamą trójki dzieci.
Czynnie działa w internecie pisząc bloga i prowadząc webinary dla rodziców. Brałam w nich kilkukrotnie udział i zawsze były dla mnie wspierające.
Książka składa się z sześciu głównych rozdziałów:
- Nadchodzi nowe – czyli jak przygotować się na rodzeństwo i pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami typu złość, smutek i lęk.
- Do czego właściwie dążymy – rozdział o naszych rodzicielskich wyobrażeniach relacji w rodzinie i dlaczego dzieci wchodzą ze sobą w konflikty
- Co nie pomaga – powszechne reakcje i zachowania, które nie wspierają dzieci, a nawet zaogniają konflikty.
- Co wspiera więzi między dziećmi – praktyczne przykłady, które możemy wcielić w życie.
- Jeśli chcesz pomóc – czyli jak i kiedy interweniować w kłótnie między rodzeństwem.
- Jak zadbać o siebie? – to jak się czujemy wpływa na relację w całej rodzinie, dlatego warto jest o siebie zadbać!
Co mnie najbardziej poruszyło?
Na pewno język jakim napisana jest ta książka! Autorka nawet gdy pisze o powszechnie popełnianych “błędach” wśród rodziców, to dba o to jak poczuje się czytelnik. W tej książce nie ma ocen i krytyki zachowań, tylko wspierające sugestie tego co możemy zmienić w rodzicielstwie, żeby nasze dzieci miały lepsze relacje. Gosia Stańczyk skupia się też na rodzicu – o tym jak może o siebie dbać, z czego wynikają różne wymagania i jak oswoić swoją złość w trudnych momentach. To bardzo ważny temat który, mam wrażenie, jest często pomijany jeśli mówimy o relacjach rodzeństwa.
W tej książce autorka porusza tematy, które nie tylko odnoszą się do wspierania relacji swoich dzieci. Można z niej czerpać nawet jeśli ma się jedno dziecko, bo wiele porad jest uniwersalnych po prostu w kontaktach między dziećmi z grupy rówieśniczej.
Polecam tę książkę każdemu rodzicowi, a szczególnie tym, którzy mają już na pokładzie rodzeństwo 🙂