Style przywiązania w związku – ta wiedza pomoże Ci w budowaniu relacji!

style przywiązania w związku
style przywiązania w związku

Istnieją 3 najczęściej spotykane style przywiązania w związku. Bezpieczny, lękowy i unikający i każdy z tych stylów określa to jaki ludzie mają stosunek do bliskości i sposoby jak na nią reagują w relacji romantycznej.

Jaki jest Twój styl przywiązania w związku?

Poniżej znajdziesz króciutki quiz, który pomoże Ci stwierdzić jaki styl przywiązania w związku reprezentujesz. Quiz ten został opublikowany w dzienniku “Rocky mountain news” przez Cindy Hazan i Philip Shaver. Jego twórcy poprosili ochotników o zaznaczenie jednego z trzech twierdzeń, które najbardziej trafnie opisywało ich uczucia i nastawienie do związku. Przeczytaj i zobacz co najbardziej pasuje do Ciebie!

  1. “Stosunkowo łatwo przychodzi mi nawiązywanie bliskich relacji z innymi, czuję się dobrze, mając poczucie, że mogę na kimś polegać i że ktoś polega na mnie. Raczej nie boję się porzucenia ani tego, że ktoś mógłby zbytnie się do mnie zbliżyć. “
    Styl bezpieczny.
  2. “Bliskość z innymi jest dla mnie nieco kłopotliwa; trudno mi w pełni komuś zaufać i pozwolić sobie na zależność. Stresuje mnie, gdy ktoś przekracza moje granice; osoby, z którymi do tej pory się spotykałem/spotykałam, często domagały się ode mnie większej bliskości niż ta, z którą czułem się/czułam się dobrze.”
    Styl unikający.
  3. “Mam poczucie, że inni niechętnie nawiązują ze mną tak bliskie relacje, jak bym chciał/chciała. Będąc w związku, często martwię się, że nie jestem dostatecznie kochany/kochana i mogę zostać porzucony/porzucona. Chciałabym/chciałbym totalnej bliskości i to pragnienie czasem odstrasza ludzi.”
    Styl lękowy.

Udało Ci się odkryć jaki styl przywiązania reprezentujesz? Oczywiście ten quiz w bardzo skrótowy sposób opisuje dane style przywiązania. Sprawa jest bardziej skomplikowana, ale zawarte jest sedno.

Ciekawe jest to, że przywiązanie do kogoś wpływa na naszą fizjologię!
Gdy dwoje ludzi jest ze sobą w związku, to wpływają wzajemnie na swoje samopoczucie – zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Różne strategie działania osób o pozabezpiecznych stylach przywiązania

Styl lękowy

Kiedy aktywuje się styl przywiązania u osób lękowych to wtedy, mogą się automatycznie włączyć strategie aktywizujące lub zachowania protestacyjne.

Strategie aktywizujące to takie myśli i uczucia, które sprawiają, że odczuwasz potrzebę fizycznie lub emocjonalnie zbliżyć się do swojego partnera. Dopiero kiedy uzyskasz zapewnienie, że możesz poczuć się bezpiecznie, wrócisz do stanu równowagi.

Zachowania protestacyjne to takie działania, które mają na celu ponowne nawiązanie kontaktu z partnerem i zwrócenie na siebie jego uwagi. To mogą być np. próby wywołania zazdrości, manipulowanie, grożenie rozstaniem, wycofywanie się, czy przesadne próby ponownego nawiązania kontaktu.

Styl unikający

Kiedy aktywuje się styl przywiązania u osób unikających, wtedy mogą automatycznie włączyć się strategie dezaktywacyjne, czyli takie które tłumią bliskość w relacji. To może być unikanie fizycznej bliskości, skupianie się na niedoskonałościach partnera, wspominanie byłego partnera, odsuwanie się (nawet gdy wszystko idzie dobrze).

Podsumowanie

Style przywiązania w związku mają naprawdę potężną moc wpływania na nasze zachowanie! Sama znajomość i świadomość tego w jaki sposób funkcjonujemy, pozwala nam na pracę nad sobą i powolną zmianę w kierunku bezpiecznego stylu przywiązania.

Artykuł napisany na podstawie książki: Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek. Rachel Heller, Amir Levine

Przeczytaj również:
Po co budować dobre relacje w związku? Co mówi o tym nauka?
Język, który zmienia życie. Jak stosować porozumienie bez przemocy w relacjach?

Mój sklep z produktami, dzięki którym będziesz mogła rozwijać swoje relacje:
SKLEP

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *