“Porozumienie przez współpracę” Dr Ross W. Greene – recenzja

porozumienie przez współpracę

“Porozumienie przez współpracę” to jedna z książek, które polecam najczęściej moim czytelnikom – rodzicom małych i dużych dzieci. Bardzo obszernie i wyczerpująco opisuje jak powinien wyglądać proces współpracy, żeby każda ze stron czuła się usatysfakcjonowana.

Czego dowiemy się z tej książki?

-W jaki sposób bardziej poznać swoje dziecko i jego potrzeby,
-Jak poradzić sobie w trudnych etapach rodzicielstwa,
-Na czym polega współpraca i jak znaleźć porozumienie między dorosłymi i dziećmi.

Kim jest dr Ross W. Greene?

Autor książki jest psychologiem oraz twórcą metody Proaktywnego Rozwiązywania Problemów przez Współdziałanie (C&PS). Pracował w Harvard Medical School i zajmuje się prowadzeniem konsultacji w szkołach, szpitalach, w ośrodkach terapeutycznych i schroniskach dla nieletnich.

Jak zbudowana jest ta książka?

Książka ma 280 stron i została podzielona na 10 rozdziałów, w których autor krok po kroku wprowadza czytelnika w świat porozumienia przez współpracę.
W każdym rozdziale są przykłady dialogów, które zostały wzięte z życia zwykłych ludzi. Myślę, że teksty są na tyle uniwersalne, że większość z nas może w nich zobaczyć siebie i sytuacje ze swojej codzienności. Na końcu prawie każdego rozdziału są najczęściej zadawane pytania, które nasuwały się po omówieniu danego zagadnienia, przez ludzi pracujących z dr Greene’em. Dzięki takiej formule książka niezwykle trafnie tłumaczy potencjalne wątpliwości czytelnika.

“Zadaniem Twojego dziecka – a także twoim – jest odkrycie, kim ono jest, oswojenie się z tym i dążenie do życia z tym w zgodzie. Ale warto również mieć wpływ, oparty na własnym doświadczeniu, mądrości i wartościach. Utrzymanie równowagi między tymi rzeczami jest wyzwaniem.”

Autor przedstawia 3 możliwe plany rozwiązywania problemów i najbardziej skupia się drugiej opcji:

1) Plan A- jednostronne rozwiązanie problemu, w którym rodzic decyduje i narzuca rozwiązanie.
2) Plan B- rozwiązanie problemu przez współdziałanie.
3) Plan C– zakłada modyfikowanie, dostosowywanie lub odkładanie nierozwiązanych problemów na jakiś czas na bok. Dzięki temu zyskujemy czas na zastanowienie się i może okazać się, że dziecko poraziło sobie samodzielnie.

3 kroki do porozumienia przez współpracę

Dr. Greene opracował prostą do zapamiętania i skuteczną strategię rozwiązywania problemów przez współdziałanie:

1) Etap Empatii
Dzieci należy wysłuchać i zrozumieć. Bez pouczania, wtrącania się i przeszkadzania.

2) Etap precyzowania obaw dorosłego
To moment, w którym dorosły przestawia swój punkt widzenia, zmartwienia i obawy.

3) Etap Zaproszenia
Czyli wspólne wypracowywanie rozwiązań, takich które wezmą pod uwagę obawy obu stron.

Proste prawda? 🙂

Co mnie najbardziej poruszyło?

Dla mnie największą wartością tej książki jest to, że w bardzo dokładny i prosty sposób tłumaczy rodzicowi jak rozpocząć zmianę w rozwiązywaniu problemów. Wszystko zostało omówione krok po kroku, z dużą ilością przykładów w życia dzieci w każdym wieku, dzięki temu każdy rodzic znajdzie w tej książce coś dla siebie. Po przeczytaniu “Porozumienia przez współpracę” zaczęłam wprowadzać tę metodę do mojego domu i szybko zauważyłam, że to działa.
Nie tylko z dziećmi, ale też z dorosłymi!

Z całego serca zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania się z tą książką, która może pozytywnie wpłynąć na relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny. Dzięki porozumieniu przez współdziałanie możemy lepiej poznać naszych domowników, ich potrzeby, pragnienia i cele!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *