Proste projekty DIY dla dzieci, które pozwolą Ci wypić kawę w spokoju.

W tym wpisie przedstawiam kilka pomysłów na niezbyt skomplikowane projekty, które zrobisz sama z dzieckiem. Ich atutem jest krótki czas przygotowania i to, że dzieci naprawdę będą chciały się tym bawić.

Do wszystkich tych projektów warto jest zaangażować nasze dzieci. Mali pomocnicy chętnie biorą udział w tworzeniu i mogą nauczyć się przy tym współpracy. Naprawdę może być to rozrywka dla całej rodziny!

Garaż dla autek

Czas pracy: 10 minut
Co potrzebujemy?
-karton
-rolki po papierze toaletowym
-rolki po ręcznikach papierowych
-klej na gorąco
-ewentualnie patyki

Rolki po papierze przyklejamy do “sufitu”. W połowie wysokości budynku przyklejamy prostokąt wycięty z kartonu, dzięki czemu mamy kolejną powierzchnię do parkowania samochodów. Dodatkowo możemy przyczepić wjazdy z kartonów po dwóch bokach i zjeżdżalnię na środku.
Warto wzmocnić konstrukcję za pomocą patyków, wtedy będzie naprawdę trwała.


Parking z patyczków


Czas pracy: 5 minut
Co potrzebujemy?
-patyczki

Układamy na podłodze parking według naszego uznania. Miejsca postojowe mogą być różniej wielkości w zależności od tego jakie autka mamy w domu.
Można też użyć kolorowych patyczków i parkować auta kolorami – wersja dla dzieci 3+.


Domek z kartonu

Czas pracy: 10 minut
Co potrzebujemy?
-duży karton
-ostry nóż
-koc

Nożem wycinamy otwory na drzwi i okna. Koc zawieszamy na dachu (u mnie akurat udało się zaczepić go o szafę i kanapę.
Roboty mało, a zabawy dużo 🙂

Budynek dla zwierząt


Na koniec przedstawiam projekt, który zajmie trochę więcej czasu, ale jestem przekonana, że tworzenie tego da satysfakcję zarówno Tobie jak i dziecku.

Czas pracy: około godzina
Co potrzebujemy?
-patyczki laryngologiczne,
-karton,
-klej na gorąco
-farbę
-ewentualnie – pocięte w paski i zgniecione gazety (ja kupiłam sianko z pepco)

Z kartonu wycinamy prostokąt, który będzie podłogą w naszym budynku. Jeśli chcemy, żeby miał jakiś kolor, to najlepiej jest go od razu pomalować. Sklejamy patyczki, żeby tworzyły ściany i wszystkie przyklejamy klejem na gorąco do kartonu. Warto tutaj robić dodatkowe wzmocnienia, żeby budynek nam nie runął. Można przykleić również płotki w środku budynku, które będą odgradzać zwierzęta – takie boksy.
Drugie piętro możemy zrobić dokładnie tak jak pierwsze, ja jednak zdecydowałam się na otwartą przestrzeń, która ułatwia wkładanie i manipulowanie zwierzątkami. Wycięłam dwa prostokąty z kartonu, każdy wielkości 1/3 podstawy i przykleiłam je na bokach. Potem skleiłam konstrukcję ścian i dachu.
Na samym końcu przykleiłam “sianko”, ale jest ono mało praktyczne. Zwierzęta się w nie zaplątują i trudniej jest im stabilniej ustać w miejscu.


Stempelki

Mój syn dostał książkę “Malowanie i stemplowanie”, w której pokazane jest jak zrobić różne prace plastyczne z wykorzystaniem stempelków, które zrobi się samemu. Dla niego robienie obrazka według wzoru jest jeszcze zbyt mało atrakcyjne, dlatego zdecydowaliśmy się zrobić same stempelki.

Czas pracy: około 5 minut
Co potrzebujemy?
-plastikowe nakrętki od butelek
-karton
-klej na gorąco
-farby
-pędzelek

Z kartonu wycinamy różne kształty na które naklejamy klejem na gorąco nakrętkę po butelce. Po chwili mamy gotowe stempelki, które dziecko może pomalować farbą i odbijać na czystej kartce.
Kiedy farba wyschnie spokojnie możemy użyć tych stempelków kolejny raz, bez obawy o pomieszanie kolorów.


Warto pokazywać dzieciom, że można stworzyć coś z niczego i wcale nie potrzebują gotowych zabawek, żeby świetnie się bawić. Wszystkie te projekty pochłonęły mojego trzylatka na długie godziny i niektóre konstrukcje (jak farma i garaż dla autek) są w naszym domu już od kilku miesięcy.

photo by unsplash.com

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *