“Czas relacji” Joanna Węglarz, Dorota Bentkowska – recenzja

czas relacji weglarz recenzja
czas relacji bentkowska węglarz recenzja

“Czas relacji, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka” to najnowsza książka dwóch psycholożek – Joanny Węglarz i Doroty Bentkowskiej, specjalistek w zakresie treningu umiejętności społecznych. Dzięki praktycznym przykładom i kartom pracy, książka ta może przydać się zarówno rodzicom, jak i nauczycielom w przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Czego dowiemy się z tej książki?

 • Jakie są najważniejsze obszary rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka
 • W jaki sposób wspierać rozwój dziecka
 • Dlaczego ważne jest to, żeby szanować potrzeby dzieci i ich autonomię
 • W książce znajdują się również gotowe karty pracy dla dzieci

Kim są autorki?

Joanna Węglarz – psycholożka, specjalistka psychologii klinicznej, dyrektorka NPDN Studio Psychologiczne. Twórczyni autorskiego programu szkolenia “Trener TUS” i współautorka książek.

Dorota Bentkowska – psycholożka, dyrektorka i właścicielka gabinetów terapeutycznych. Współautorka książek z zakresu treningu umiejętności społecznych.

Książka składa się z ośmiu głównych rozdziałów:

 1. Emocje
 2. Normy społeczne
 3. Komunikacja
 4. Teoria umysłu
 5. Samowiedza i samoświadomość
 6. Asertywność
 7. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach
 8. Współpraca

Każdy rozdział zakończony jest krótkim podsumowaniem w tabelce, dzięki któremu w szybki sposób możemy dotrzeć do najważniejszych wiadomości. Dodatkowo, do każdego rozdziału dołączone są 3 karty pracy, które możemy kserować i wielokrotnie używać z dziećmi. Ćwiczenia dla dzieci są ogromnym atutem tej książki i świetnym utrwaleniem wiedzy, również dla rodzica.

Moje odczucia o książce “Czas relacji”

Na początku kiedy czytałam tę książkę, to miałam poczucie, że za szybko skacze po tematach. Po prostu jestem przyzwyczajona do tego, że sama piszę długi tekst na bloga na takie szczegółowe tematy jak np. praktykowanie wdzięczności, albo czytam książkę, która ma 300 stron tylko o złości. Jednak po przeczytaniu całości i podsumowaniu, stwierdziłam, że tematy są omawiane bez wgłębiania się w poszczególne zagadnienia, ponieważ przez całą książkę tematem głównym jest wsparcie rozwoju dziecka. Dużym plusem jest to, że nigdzie nie znalazłam tego, żeby coś było zbyt mało wytłumaczone albo napisane “zrób tak i koniec”. Autorki piszą jakie konsekwencje może mieć dane zachowanie względem dziecka i co się dzieje w głowie malucha w różnych sytuacjach.
Bardzo podobają mi się ćwiczenia – karty pracy! Już kilka robiłam z moimi dziećmi i myślę, że będę z nich korzystać w przyszłości 🙂

Czy książka “Czas relacji” jest dla każdego rodzica?

Uważam, że rodzic na każdym etapie wgłębiania się w rodzicielstwo może znaleźć w tej książce dla siebie wartość.
Rodzice, którzy dopiero zaczynają edukować się w kierunku rozwoju dzieci dostaną pigułkę wiedzy o najważniejszych obszarach rozwoju społeczno-emocjonalnego. Zaś rodzice, którzy mają już wiedzę z różnych źródeł. skorzystają przede wszystkim na kartach pracy i na uporządkowanej wiedzy. W szybki sposób można sprawdzić, czy w rozwoju swoich dzieci dba się o wszystkie najważniejsze obszary .

Myślę, że to jest książka której naprawdę brakowało na rynku. Z mojego doświadczenia widzę, że często rodzice mają mnóstwo obaw i zastanawiają się “czy ja na pewno robię wszystko, żeby moje dziecko dobrze się rozwinęło?”. A w tej książce są wypisane wszystkie najważniejsze obszary społeczno-emocjonalne, czego nie udało mi się jeszcze nigdzie indziej znaleźć 🙂

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich recenzji kliknij TUTAJ

Książkę możesz kupić TUTAJ

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *