Częste problemy w małżeństwie – czy wiesz jak je rozwiązać?

problemy w małżeństwie jak je rozwiązać?
photo by unsplash.com

Większość z nas ma podobne problemy w związku, czy małżeństwie. Wynika to z tego, że potrzeby u wszystkich ludzi są uniwersalne i każdy zmaga się z jakimiś problemami z przeszłości. Jednak nie jesteśmy skazani na tkwienie w konfliktach, możemy znaleźć wiele rozwiązań!

Jakie są częste problemy w małżeństwie?

WZAJEMNE NIEZROZUMIENIE

To pierwszy problem, bez rozwiązania którego trudno nam będzie pójść dalej.

Kiedy zaczyna się konflikt, czyli np. jakaś trudna rozmowa w której chcemy coś wyjaśnić, to my lub nasz mąż możemy poczuć zagrożenie. Wtedy naszym naturalnym odruchem będzie obalane tego co mówi druga strona. Zaczyna się wtedy “odbijanie piłeczki”, bo czujemy, że druga strona nie ma racji. Ja Ci mówię A, Ty mi mówisz B.
Wtedy nie ma słuchania, zrozumienia i współpracy.

Przykład:

Mąż pracuje po godzinach, żeby zarobić na wykończenie wspólnego mieszkania, a żona w tym czasie zajmuje się domem i dziećmi. Każdy z nich jest wykończony nadmiarem obowiązków i stresu. Oboje mają do siebie pretensje o to, że drugie za mało się stara dla rodziny.

Jak to naprawić?

Przede wszystkim po prostu warto jest SŁUCHAĆ. Bez oceniania, bez wkładania w to swoich przekonań i bez myślenia tylko o sobie. Warto po prostu skupić się na tym co mówi druga osoba i wziąć to na poważnie. Żeby przeprowadzić szczerą rozmowę, dobrze by było, żeby każda ze stron czuła się BEZPIECZNIE. Zamień obwinianie i ataki personalne na mówienie o sobie, swoich uczuciach i skupianie się na faktach.

OBOWIĄZKI DOMOWE

Częstym zjawiskiem jest to, że ludzie czują się w swoich związkach niesprawiedliwe. Mamy poczucie, że druga osoba robi mniej rzeczy od nas i to po prostu jest nie fair.
Jeśli nie rozpiszemy sobie wszystkich obowiązków – domowych, pracowych i dzieciowych i nie rozdzielimy ich, tak żeby zaakceptowała to każda ze stron, to duża szansa, że będzie to w nas wywoływało złość, poczucie niezrozumienia i frustracje.

Jak to rozwiązać?

Nie musi być po równo, ale tak, żeby każdy czuł się wysłuchany i wzięty pod uwagę. Jeśli każda ze stron zaakceptuje podział, to wtedy nie powinno powodować to konfliktów. Dobrze jest mieć na uwadze to, że nie zawsze uda nam się dopełnić wszystkich swoich obowiązków i warto być wyrozumiałym dla siebie i dla męża. Czasem każdy może mieć gorszy dzień, tydzień, a nawet miesiąc. Wtedy można zmienić ustalenia i zobaczyć, czy coś innego zadziała i jak będziemy się z tym czuć.

problemy w małżeństwie jak je rozwiązać?
photo by unsplash.com

NIEZNAJOMOŚĆ SIEBIE SAMEGO

Kolejny częsty problem który powoduje konflikty w związkach to nieznajomość swoich potrzeb, granic i pragnień. Trudno jest komunikować drugiej osobie czego chcemy, jeśli sami tego nie wiemy. Wtedy też często robimy rzeczy z automatu – bo jesteśmy przekonani, że tak trzeba, bo w taką rolę ktoś nas wrzucił.

Jak możemy to rozwiązać?

Między innymi ćwicząc uważność. Możemy zastanowić się jakie rzeczy są dla nas ważne, jakie rzeczy robimy i zadać sobie pytanie DLACZEGO?
Dlaczego to jest dla mnie ważne?
Dlaczego robię to pomimo zmęczenia?
Dlaczego ta rzecz wywołuje u mnie tyle emocji?

Przykład:

Każdego dnia robisz obiad dla rodziny. Jest to dla Ciebie takie ważne, że nie zważasz na to jak się czujesz i zdarza Ci się robić to przez siłę.

A teraz zastanówmy się jaka potrzeba może za tym stać?
Czy tu naprawdę chodzi o robienie obiadu?

Może mamy potrzebę troski o innych (i troszczymy się przez podawanie zdrowego jedzenia), może chodzi o potrzebę bezpieczeństwa? (boimy się, że dzieci będą miały złe nawyki żywieniowe i problemy zdrowotne). Może robimy tak z nawyku, bo taki przykład mieliśmy w domu rodzinnym?
Ważne jest to, żeby uświadomić sobie, że istnieje wiele strategii na zaspokojenie jednej potrzeby. Może akurat, ta strategia, którą wybrałaś (codzienne gotowanie obiadów) nie jest dla ciebie dobra i lepiej by było wybrać inną?

STAWIANIE OCZEKIWAŃ WOBEC SIEBIE I PARTNERA

Jeśli nie znamy swoich potrzeb, ani potrzeb naszego partnera, to wtedy możemy stawiać oczekiwania zupełnie od czapy.
Np. oczekuję, żebyś po 8 godzinach pracy fizycznej wrócił do domu i zajął się dzieckiem, albo oczekuję od siebie, żeby dom był codziennie posprzątany, dziecko robiło zabawy edukacyjne, i jeszcze żebym robiła karierę. Mamy tendencję do stawiania nierealistycznych oczekiwań, tym bardziej jeśli mniej znamy siebie samego – nie wiemy co nam służy, a co drenuje naszą energie. A niespełnione oczekiwania powodują często złość i frustrację.

Jak to naprawić?

Kiedy zaczynam się złościć, że coś mi się nie udało, albo że mój mąż czegoś nie zrobił to zatrzymuję się na chwilę i zadaje sobie pytania:
-Czy komuś stanie się krzywda, jeśli to coś nie zostanie zrobione?
-Czy to na pewno musi być zrobione teraz? Dlaczego?
-Jak się obecnie czuje, czy mam zasoby żeby zrobić daną rzecz? Jak czuje się mój mąż?

Dobrze jest wychodzić z założenia, że każdy z nas ma szczere intencje i daje w danym momencie 100% swoich możliwości. I Twoje 100 procent każdego dnia może być inne i wcale nie musi się równać 100 procentom Twojego męża.

TWOJA RELACJA ZALEŻY W DUŻEJ MIERZE OD CIEBIE

Jak rozwiązać częste problemy w małżeństwie? Jak widzisz, tutaj nie chodzi o to, żeby zmienić męża i sprawić, żeby zachowywał się tak jak byś chciała. To jak się czujesz w relacji, to w większości Twoja odpowiedzialność. Możemy dawać miłość, szacunek i zrozumienie, niezależnie od tego co dzieje się w danej sytuacji (oczywiście mówię tu o relacjach, w których nie ma zagrożenia dla twojego bezpieczeństwa, ani skrajnych przypadków przemocy).

Możesz przeczytać jeszcze wpisy:
1. Sposoby na dobrą relacje z mężem
2. Czy poślubiłabym jeszcze raz mojego obecnego męża?

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *