Co robić z dziećmi w lesie? 20 pomysłównie tylko dla miastowych.

Uwielbiam spędzać czas na łonie natury i chciałabym aby moje dzieci miały dzieciństwo blisko przyrody, pomimo tego, że mieszkamy w centrum miasta. Las jest cudowną alternatywą dla placów zabaw, ale spędzanie w nim czasu może wymagać więcej kreatywności od rodziców. Przekonałam się o tym rozpoczynając z moimi dziećmi regularne wypady do lasu i chcę się z Wami podzielić naszymi ulubionymi aktywnościami.

Mieszkamy w centrum miasta i chociaż Gdynia otoczona jest pięknymi lasami, to wybranie się tam na spacer było dla nas początkowo wyzwaniem. Zdecydowanie łatwiej było nam pójść na plac zabaw, który mamy pod blokiem i spędzić tam pół dnia na gotowych atrakcjach przygotowanych specjalnie dla dzieci.

Zaczęliśmy chodzić do lasu bardziej regularnie kiedy moje dzieci miały rok i trzy lata i początkowo trudno było nam się odnaleźć w tych nowych warunkach. Na szczęście z każdą kolejną wycieczką znajdowaliśmy coraz to lepsze miejsca i wymyślaliśmy zabawy, które pochłaniały nas na długie godziny. Do naszej listy “rzeczy, które można robić w lesie” na pewno będą dołączać kolejne pomysły i podzielę się nimi w kolejnych wpisach.

Co można robić z dziećmi w lesie?

1. Nic

I to jest piękne! Możesz po prostu położyć się i chwilę nic nie robić. Słuchać śpiewu ptaków i patrzeć się na kołyszące gałęzie. Oczywiście, kiedy masz dzieci to ten stan potrwa około 30 sekund, więc potem przyda ci się reszta pomysłów.

2. Piknik

Coś co uwielbiają wszystkie dzieci (a na pewno moje, które zaraz po dojściu do lasu mówią, że koniecznie muszą coś zjeść). My zazwyczaj zabieramy ze sobą pokrojone owoce lub placki i wodę. Rozkładamy się ze wszystkim na kocu i jakoś wszystko smakuje lepiej.

3. Zbudować szałas

Nie potrzeba do tego żadnych skomplikowanych umiejętności (o ile nie chcesz zbudować nieprzemakalnego szałasu). Wystarczy nazbierać dużo patyków i jakoś je poukładać w taki sposób, żeby wyglądało mniej więcej jak szałas. Mamy swoje miejsce w lesie, w którym wybudowaliśmy taki mini domek. Z chęcią przychodzimy je odwiedzać i chwilę tam posiedzieć. Warto wybrać miejsce, w które chodzi mało ludzi – minimalizujemy wtedy szanse, że ktoś nam rozwali naszą budowlę.

4. Powiesić hamak

Odkryłam to kilka dni temu i okazało się być strzałem w dziesiątkę! Kiedyś, gdy byłam jeszcze harcerką, dostałam na urodziny hamak, który składa się do małych rozmiarów. Pakuję go do wózka razem z dwoma sznurkami i rozwieszam gdzieś w lesie. Dzieci mają symulację huśtawki i przy okazji chwilę odpoczywają. To jest mega!
Mam taki pojedynczy, który spokojnie mieści dwoje dzieci KLIK.

5. Czytać książki

Zawsze zabieramy ze sobą kilka książek i kiedy dzieci zmęczą się bieganiem, kładziemy się na kocu i czytamy. Często bierzemy pozycje związane z lasem, które możemy od razu omawiać na “żywym” przykładzie.

6. Wspinać się – na góry i drzewa

Coś co tygryski lubią najbardziej. Nasze lasy są bardzo górzyste i z przyjemnością zdobywamy coraz to nowe szczyty. Jeśli znajdzie się jakieś odpowiednie drzewo, to dzieci też lubią wypróbować swoje umiejętności wspinaczki.

7. Szukać roślin

Wydrukowałam i zalaminowałam dzieciom obrazki różnych kwiatów. Zabieramy je ze sobą i szukamy, czy może gdzieś nie rośnie taka roślina. Uczę się razem z dziećmi rozpoznawać drzewa i kwiaty.

8. Szukać tropów zwierząt

Analogicznie do kwiatów, można zabrać ze sobą karty z tropami zwierząt, lub szukać ich w książce. My póki co obserwujemy głównie mrówki i inne małe robale, ale na większe zwierzęta na pewno przyjdzie czas.

9. Bawić się w szukanie bibuły

Na gałązkach zawiązujemy kolorową bibułę (najlepiej w jakimś kontrastowym dla lasu kolorze) i dzieci mają za zadanie ją zerwać i przynieść do mamy. Zabawa zajmuje dzieci na kilka minut, i matka może się pobujać w spokoju w hamaku.

10. Chować różne figurki lub zabawki

Zabieramy ze sobą figurki zwierząt lub robali i chowam je w różnych krzakach i pniach drzew. Dzieci jak znajdą jakąś figurkę to cieszą się jak 150 i szybko do mnie przynoszą. niestety jest jedna wada tej zabawy. Figurki lubią się gdzieś zapodziać i już nigdy nie odnaleźć.

11. Grać w piłkę

Zawsze zabieramy ze sobą małą piłkę i kiedy już nam się wszystko znudzi, wyjmujemy i rzucamy do siebie.

12. Tańczyć i śpiewać!

Nigdzie nie czuję się tak swobodnie jak w lesie (no chyba, że jest to las pełen ludzi). Nie wstydzę się głośno śpiewać i tańczyć i dzieci bardzo chętnie dołączają do mnie. To jest super!

13. Jeździć na rowerze

Mój syn zawsze do lasu jedzie rowerem i uwielbiam to, że w ogóle nie muszę się martwić o samochody. W lesie jest bezpiecznie i młody może rozpędzać się do jakich chce prędkości i nie boję się kiedy się ode mnie oddala. Rower do lasu to świetny pomysł.

14. Zrobić piaskownicę

Kopać i budować zamki można nawet w lesie. Może i nie ma tam za bardzo piasku, ale łopatki i grabki jak najbardziej da się wykorzystać. Przy okazji jest dostęp do innych ciekawych materiałów, którymi można ozdobić swoje budowle.

15. Sprzątać śmieci

Jeszcze tego nie robiliśmy, ale założę się (niestety), że w każdym polskim lesie jest sporo śmieci do zebrania. Z nudów można się za to zabrać.

16. Ścieżki sensoryczne

Wystarczy nazbierać szyszek i innych “sensorycznych” materiałów, ściągnąć buty i zrobić sobie ścieżkę, dla zdrowia!

17. Tory przeszkód

Niektóre lasy są takie dzikie, że same w sobie są torami przeszkód. Przechodzenie przez zwalone drzewa, gęste chaszcze i kłujące rośliny, to fajny pomysł na spędzenie kilku minut w lesie i ćwiczenie uważności. My często korzystamy z przewalonych pni, które służą dzieciom za równoważnie.

18. Bawić się w chowanego

Chyba nie ma lepszego miejsca do zabawy w chowanego niż las. Wystarczy stanąć za drzewem i kryjówka gotowa.

19. Zrobić ognisko

Pamiętajmy, że do tego musi być specjalne miejsce, wyznaczone przez leśniczego.

20. Zbierać różne dary lasu

Mam na myśli pokrzywy, jagody, szyszki i inne smakołyki z których można coś ugotować lub zrobić ciekawą pracę plastyczną w domu. Pamiętajmy tylko, żeby nie zbierać roślin, które są pod ochroną!

Co robić z dziećmi w lesie? Jeść!

Las jest cudownym miejscem na spędzanie wolnego czasu. Wcale nie jest nudny, wystarczy się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć i pomysły na to co można robić z dziećmi w lesie same wpadają do głowy. Jeśli chcesz zaszczepić u dzieci miłość do przyrody, to po prostu rób z nim fajne rzeczy w lesie, i tyle!

Join the Conversation

3 Comments

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *